تزريق ژل

تزريق ژل

ژل‌های تزریقی و چربی از فیلرهای پوستی Dermal Fillers هستند. این گونه مواد را به پوست تزریق می‌کنند و باعث افزایش حجم و صاف کردن چین و چروکها، برجسته سازی لب و کاهش عمق فرو رفتگیهای صورت می‌شوند. تزریق ژل با لیفت صورت از نظر نتیجه مشابهت دارد ولی تفاوت آنها در روش انجام آنهاست که تزریق ژل نیازی به جراحی ندارد و هزینه‌اش نیز کمتر است. درمان با تزریق ژل یک روش دائمی نیست و باید سر موعد مقرر ترمیم شود. گاهی اوقات فیلرها را همزمان با سایر درمانهای جوانسازی صورت مانند تزریق بوتاکس به کار می‌برند. جراح با توجه به نیازهای بیمار یک یا چند درمان را به او پیشنهاد می‌کند. با توجه به این که جراحی‌های زیبایی عوارضی هم به همراه دارند، امروزه روشهای جوانسازی پوست بدون جراحی مورد استقبال افراد واقع شده است. از جمله‌ی این روشها تزریق ژل، فیلر و بوتاکس هستند. از مهمترین مزایای روش فیلر سرعت در دستیابی به نتیجه، ریکاوری کوتاه مدت و نتیجه‌ی طبیعی شناخته شده‌اند.

 

تزریق ژل
تزریق ژل

برای تزریق ژل نیز مانند سایر روشهای زیبا سازی باید ابتدا با متخصص مشورت کرد تا او وضعیت بیمار را بررسی کند و به فرد اطلاع دهد که از کدام نوع ژل و به چه میزان نیاز است که استفاده کند. اگر این اقدام با هماهنگی متخصص صورت گیرد، نتیجه‌ی امر باعث رضایت و مسرت فرد می‌شود.

روش تزریق ژل

 

ابتدا بخشهایی که فرد قصد برجسته‌ کردن آنها را دارد، انتخاب می‌شوند. بعد محل تزریق با مواد آنتی باکتریال تمیز و با مواد بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌کنند. در نهایت به وسیله‌ی یک سوزن ریز، ژل را وارد پوست می‌کنند. زمان این روش به تعداد نواحی تزریق بستگی دارد.

انواع فیلر

چربی انسانی Autologous

 

برای این نوع تزریق ابتدا از چربی بدن خود فرد مقادیر اندکی برداشت می‌کنند، سپس همین چربی را به نواحی دیگر بدن او به قصد افزایش حجم لب، افزایش حجم سینه یا زیبا سازی باسن تزریق می‌کنند. از مزایای این روش می‌توان به عدم حساسیت یا پس زدن پیوند به وسیله‌ی بدن اشاره کرد. البته این نکته نباید فراموش شود که کل سلولهای چربی پس از انجام پیوند به ناحیه‌ی جدید، زنده نمی‌مانند ولی درصد بالایی از چربی تزریق شده جذب می‌شود، به همین دلیل پزشک مقداری بیش از اندازه‌ی مورد نیاز چربی تزریق می‌کند تا به حجم مورد نظر دست یابد.

اسید هیالورونیک Hyaluronic Acid

اسید هیالورونیک یک نوع ماده‌ی طبیعی است که در بدن هر فردی پیدا می‌شود. به عنوان مثال در بافت همبندی نرم، مایع چشم، برخی از غضروفها، مایع مفاصل و بافت پوست افراد وجود دارد. از کاربردهای این ژل تزریقی می‌توان به کاهش درد مفاصل افرادی که دچار آرتریت هستند اشاره کرد. هنگامی که این ژل را به صورت افراد تزریق می‌کنند مانند یک بالش پر شده است که ساختار صورت را دچار تحول می‌کند و نواحی مختلف صورت که در اثر افزایش سن دچار عارضه‌‌ی کاهش حجم یا شلی شده‌اند را بازسازی می‌کند. از دیگر مزایای این ژل بازگرداندن آب به سطح پوست است که موجب طراوت و خاصیت کشسانی پوست می‌شود.

بیش تر بخوانید
مزوتراپی

اسید هیالورونیک سنتتیک است و از منشأ حیوانی ساخته نمی‌شود. از برندهای معروف این ماده Juviderm، Belotero و Restylane  هستند.

تزریق ژل
تزریق ژل

کلسیم هیدروکسیل آپاتیت  Calcium Hydroxylapatite

 

این ماده به عنوان سنگین‌ترین فیلر پوستی شناخته می‌شود که در حالت طبیعی در استخوانهای انسان یافت می‌شود. ژل مورد استفاده، نوعی ماده‌ی بیوسنتتیک است یعنی یک محصول انسانی یا حیوانی به حساب نمی‌آید و به همین دلیل احتمال ریسک بروز حساسیت کاهش می‌یابد. از این ماده ابتدا در دندانپزشکی و جراحی ترمیمی استفاده می‌کردند و تا مدتها هیچ مشکلی در به کار بردن آن مشاهده نشد. این ژل از اجزاء ریزی تشکیل شده است که مانند داربست عمل می‌کنند. کلاژن موجود در پوست بدن فرد روی این داربست رشد می‌کند. بعد از مدتی این اجزاء که به آنها پارتیکل می‌گویند آرام آرام حل می‌شوند و تبدیل به یونهای کلسیم و فسفات می‌شوند.

این نوع فیلر پوستی مزایای بسیاری دارد مثلاً اینکه نتیجه‌ی آن بسیار طبیعی است، امکان جابه‌جایی در آن وجود ندارد و عوارض آن خیلی نادر هستند. از این ماده در جهت پر کردن عمیق‌ترین چین و چروکهای پوست مانند خط خنده Nasolabial Fold، خطوط عمودی کنار گوشه‌های لب  Marionette Lines، خطوط اخم Frown Lines و افزایش حجم گونه‌ها و سایر بخشهای صورت کمک می‌گیرند. یکی از نامهای تجاری این ماده Radiesse نام دارد.

اسید پلی لاکتیک  Polylactic Acid

این ماده به عنوان یک فیلر پوستی سنتتیک شناخته شده است که با تزریق به صورت باعث تولید کلاژن به وسیله‌ی بدن خود فرد می‌شود. این فیلر در واقع نوعی محرک است. اسید پلی لاکتیک یک ماده‌ی غیر سمی است که بیش از 40 سال تحت عنوان نخ بخیه استفاده می‌شد. بیشترین کاربرد این ماده در نیمه‌ی تحتانی صورت می‌باشد که شامل پر کردن خط خنده و پر کردن لبها می‌شود.

این فیلر به صورت فوری اثر نمی‌کند زیرا نتایج تحریک کلاژن‌های بدن تدریجاً و طی چند ماه قابل مشاهده هستند. معمولاً برای کسب نتیجه‌ی دلخواه 3 تزریق ماهیانه توصیه می‌شود. هر بار تزریق موجب تحریک مجدد کلاژن می‌شود.

فیلرهای نیمه دائمی Semi Permanent

 

فیلرهای Polymethyl Methacrylate که به اختصار PMMA نامیده می‌شوند حاوی 20% میکرواسفرهای کوچک PMMA معلق در 80% ژل خالص شده کلاژن می‌باشند. این ماده نیمه‌ دائمی است و آن‌را جهت درمان چین‌های متوسط تا عمیق مخصوصاً خط خنده Nasolabial Folds و پر کردن جای زخم فرو رفته به کار می‌برند. کلاژن ساخته شده در اثر تزریق ژل، چند ماه بعد از میان می‌رود و بدن فرد کلاژن طبیعی خود را می‌سازد و نواحی زیر پوست را پر می‌کند. مشاهده‌ی نتیجه‌ی نهایی امکان دارد 3 ماه به طول بیانجامد. یکی از نامهای تجاری این ماده Artefill است.

انواع ژل تزریقی

ژل‌ها در چند مورد با هم تفاوت دارند که اصلی‌ترین آنها میزان غلظت، چسبندگی و ماندگاری آنها می‌باشد. اگر فرد از ژل ظریف‌تر و نرم‌تر استفاده کند، ماندگاری بالایی ندارد و این در حالی است که ژل‌های غلیظ دوام بیشتری دارند. ژل‌های تزریقی مختلف برای بخش‌های متفاوت بدن به کار می‌روند، مثلاً ژل ظریف برای قسمتهایی که پوست آنها ظریف است و صاف بودن آنها خیلی مهم است مثل چشم ها و بالای لب استفاده می شود و از نوع غلیظ آن برای افزایش حجم مثلاً در سینه، باسن و … بهره می‌برند.

 

تزریق ژل
تزریق ژل

ژل‌های تزریقی انواع فراوانی دارند که تعدادی از آنها را معرفی می‌کنیم:

ژل جوودرم اولترا

اگر فردی بخواهد در بخشی از بافتهای صورتش که دچار چین و چروک شده‌اند، تزریق ژل انجام دهد، پیشنهاد ما به او استفاده از ژل جوودرم اولترا است. این روش موجب افزایش حجم پوست البته به صورت موقتی به ویژه در اطراف دهان و بینی می‌شود. همچنین برای برجسته‌ سازی لبها نیز روش ژل جوودرم اولترا بسیار مناسب است.

بیش تر بخوانید
لیزر موهای زائد برای زنان باردار

ژل جوودرم والیوما

به طور معمول همزمان با افزایش سن، حجم گونه‌ها دچار کاهش می‌شود. با استفاده از این ژل می‌توان این مشکل را از بین برد. این روش حجم زیر پوست را افزایش می‌دهد و باعث برجسته‌ کردن گونه‌ها و لیفت آنها می‌شود.

ژل ریدیس

ژل ریدیس نیز یکی دیگر از روشهای برجسته کردن اجزای صورت جهت زیبا کردن چهره می‌باشد. در این روش به کمک یک سوزن ریز، ژل را به زیر پوست تزریق می‌کنند و موجب افزایش سریع حجم پوست می‌شوند. این ژل مزایای دیگری هم دارد مثلاً در تولید کلاژن و تحریک محرک‌های طبیعی بدن نقش دارد.

با توجه به این که جراحی‌های زیبایی عوارضی هم به همراه دارند، امروزه روشهای جوانسازی پوست بدون جراحی مورد استقبال افراد واقع شده است. از جمله‌ی این روشها تزریق ژل، فیلر و بوتاکس هستند.برای مشاوره وتعیین وقت قبلی با کلینیک پاسارگاد کلینیک زیبایی در تهران به شماره های 02146017359 – 02146017362 تماس حاصل نمائید. برای ارتباط بیشتر نیز می توانید پیج ایستاگرام ما را نیز دنبال کنید.

کاندیدای تزریق ژل

افرادی که واجد شرایط زیر باشند، می‌توانند از تزریق ژل استفاده کنند:

 • سیگاری نباشد.
 • از سلامت فیزیکی کامل برخوردار باشد.
 • دیدگاهش نسبت به تزریق ژل مثبت باشد، معلوماتش را در این زمینه تکمیل کرده باشد و در ذهن خود به اهداف واقعی فکر کند. به عبارتی انتظارات او از نتایج درمان به واقعیت نزدیک باشند.
 • روش درمانی، رعایت نکات قبل از درمان و مراقبتهای بعد از درمان را به درستی شناخته باشد.
 • شخص باردار یا شیرده نباشد، زیرا در این وضعیت تزریق ژل راه حل مورد تأییدی نیست.

کاربردهای تزریق ژل

 1. برجسته کردن لب: برای برجسته کردن لبها از تزریق ژل و چربی استفاده می‌کنند و با این روش حجم لبها را افرایش می‌دهند، شکل و زاویه‌ی آنها را تغییر می‌دهند و باعث زیبایی ظاهری چانه می‌شوند.
 2. برجسته کردن گونه: از فیلر یا ژل برای پر کردن فرو رفتگی‌های گونه در اثر ژنتیک، بالا رفتن سن و کاهش چربی کمک می‌گیرند.
 3. برطرف کردن گودی زیر چشم: با افزایش سن و از دست دادن حجم ناحیه‌ی تلاقی چشم و گونه، حوالی چشم دچار گودی می‌شود و روی چهره‌ی فرد تأثیر منفی می‌گذارد به گونه‌‌ای که با مشاهده‌ی او احساس می‌کنیم خسته، مریض یا پیر است. تزریق ژل این مشکل را برطرف می‌کند.
 4. رفع عدم تقارن بینی: در مواقعی که بینی بعد از عمل حالت نامتقارن دارد از تزریق ژل در لایه‌ی سطح بینی استفاده می‌کنند که باعث حذف زاویه‌ی آن بخش می‌شود، فرو رفتگی‌ها را برطرف می‌کند و در زیبایی و جذابیت بینی مؤثر است.
 5. رفع چین و چروکهای دور لب: برخی از افراد دور لبهایشان چین و چروکهای عمیقی دارد که باعث می‌شود ظاهر آن فرد به نظر نازیبا برسد، تزریق ژل این نواحی را ترمیم می‌کند، حجم از دست رفته را باز می‌گرداند و چین و چروکها را پر می‌کند.
 6. زاویه‌ دار کردن صورت: برای زاویه‌دار کردن بخشهایی مانند چانه از ژل‌های غلیظ استفاده می‌کنند.
 7. برجسته کردن چانه: برای بهبود ظاهر چانه می‌توان از روش تزریق ژل کمک گرفت.
 8. رفع افتادگی و چین و چروک اطراف دهان: چنانچه فرد قصد افزایش حجم اطراف دهان را داشته باشد از تزریق ژل استفاده می‌کند. ژل علاوه بر رفع چین و چروک اطراف دهان، افتادگی‌های پوست را نیز در این نواحی از بین می‌برد.
 9. کاهش افتادگی نواحی زیر فک: از تزریق ژل برای کاهش افتادگی نواحی زیر فک نیز استفاده می‌شود.
 10. درمان جای جوش: برای درمان این عارضه نیز تزریق ژل می‌تواند چاره ساز باشد.
 11. جوانسازی پوست: تزریق ژل در جوانسازی پوست هم نقش دارد.
 12. افزایش حجم باسن: در جهت بزرگ کردن باسن از ژل استفاده می‌کنند.
 13. افزایش حجم سینه: برای بزرگ کردن و خوش فرم کردن سینه‌ها از تزریق ژل بهره می‌برند.
 14. رفع چین و چروک گردن: این مشکل نیز با تزریق ژل قابل درمان است.
بیش تر بخوانید
هایفوتراپی

 تزریق ژل لب

مراقبتهای قبل و بعد از تزریق ژل

قبل از درمان:

 • دو هفته قبل از درمان باید مصرف داروهایی نظیر آسپرین یا هر محصولی که اسید استیل سالیسیلیک داشته باشد، ویتامین E، مکمل‌های حاوی Ginkgo، سیر و جنسینگ را قطع نمود.
 • دو روز قبل از درمان باید از مصرف بروفن و الکل پرهیز کرد.

بعد از درمان:

 • در صورتی که فرد شاهد قرمزی و تورم در بخش مورد درمان قرار گرفته بود، جای هیچ گونه نگرانی نیست و این اثرات در عرض چند روز خود به خود برطرف می‌شوند.
 • قسمتهای درمان شده را نباید ماساژ داد.
 • ناحیه‌ی درمان را تا زمان از بین رفتن کامل تورم یا کبودی، نباید گرم کرد. استحمام با آب ولرم خالی از ایراد می‌باشد.
 • از فعالیتهایی مثل نوشیدن الکل، ورزش یا برنزه کردن در روز درمان اجتناب کنید.
 • جهت کاهش تورم یا کبودی تا چند روز بعد از درمان هر چند ساعت یک بار به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. هر چند کبودی‌های احتمالی با گذشت 7 الی 10 روز برطرف می‌شوند.
 • اگر نیاز به روتوش احساس شد، می‌توان 2 تا 4 هفته بعد به متخصص مراجعه کرد.

مزایای تزریق ژل

 • تزریق ژل روشی سریع است.
 • باعث جوانسازی پوست می‌شود.
 • نتیجه‌ی کار ظریف و طبیعی است.
 • دوره‌ی ریکاوری تزریق ژل کوتاه است.
 • تزریق ژل یک روش غیر تهاجمی می‌باشد.
 • موجب زیبایی ظاهری می‌شود و فرم کلی چهره را بهبود می‌بخشد.
 • روشی موقتی است و برای افرادی که از درمان دائمی که با جراحی انجام می‌شود مطمئن نیستند، مناسب است.

ماندگاری تزریق ژل

ماندگاری تزریق ژل به عوامل مختلفی مانند نوع ژل تزریق شده، منطقه‌ی تحت درمان و پوست بیمار، بستگی دارد. به طور کلی نتایج تزریق ژل موقتی است و به مروز زمان از بین می‌رود. معمولاً اثرات تزریق 6 الی 9 ماه باقی می‌ماند و بعد از این مدت پوست به حالت اولیه‌ی خود بر می‌گردد.

دوران نقاهت بعد از تزریق ژل

تزریق ژل دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد و حتی بعد از پایان تزریق شخص می‌تواند به فعالیت‌های روزانه‌اش ادامه دهد. ولی چنانچه کارهای او سنگین باشد، باید از روز بعد شروع به فعالیت کند. بعد از تزریق هیچ گونه بیماری یا کمبود در فرد مشاهده نمی‌شود.

معایب تزریق ژل

 • هزینه‌ی تزریق فیلر به مرور زمان سیر تساعدی دارد.
 • بدن بعضی از افراد نسبت به تزریق ژل واکنش منفی نشان می‌دهد.
 • این روش دائمی نیست و حداقل 6 ماه یک بار احتیاج به ترمیم دارد.
 • تزریق ژل احتمال دارد باعث ایجاد برآمدگی، تورم، قرمزی پوست، نتایج نامناسب و حساسیت شود که این عوارض موقتی هستند.

هزینه تزریق ژل

برای تزریق ژل نمی‌شود هزینه‌ی دقیقی را عنوان کرد چرا که به فاکتورهای متعددی بستگی دارد، مثلاً وسعت ناحیه‌ی درمان، مشکلات ناحیه‌ی تحت درمان، تعداد جلسات درمانی، دستمزد پزشک و محل مطب یا کلینیک او همگی در تعیین هزینه‌ی تزریق ژل تأثیر دارند.

مقالات مرتبط :

تزریق ژل به گونه

تزریق ژل خط خنده

تزریق فیلر

تزریق چربی 

تزریق بوتاکس

 

 

 

admin

مطالب مرتبط

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه
Call Now Button